اطلاعیه و اخبار

تولید ماسک ضدکرونا

ماسک ضدکرونا

شرکت دانش بنیان ایرانی موفق به تولید “ماسک ضد کرونا” شد!

ماسک ضدکرونا

علی زینعلی؛ مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان توسعه فناوری‌های نوین سلامت سینا در گفت‌و‌گو با خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم از طراحی ماسک آنتی‌وایرال یا ضدویروسی خبر داد که پارچه‌ای و قابل شستشو بوده است. به ادعای وی، تا 99 درصد ویروس، میکروب و باکتری‌ها را از بین می‌برد همچنین تا 100 بار شستشو هم خواصش حفظ می‌شود.

وی با بیان اینکه در ماسک‌های معمولی ویروس‌ها و دی‌اکسیدکربن در پُشت ماسک تجمع پیدا می‌کنند، گفت: تنفس‌پذیری در ماسک‌های معمولی بسیار سخت است و بعد از مدتی استفاده، دچار سرگیجه خواهید شد. ماسک‌های معمولی بعد از 2 ساعت باید تعویض شوند چراکه ماسک آلوده شده است، اما در ماسک‌ ضدکرونا، تنفس‌پذیری بسیار بهبودیافته و هر ماسک تا چند ماه قابل استفاده  است.

زینعلی از تمایل ستاد کرونا به استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای قابل شستشو اشاره کرد و تصریح کرد: این ماسک تولید شده فقط در کشورهای اسراییل، آمریکا، ژاپن، لهستان و سوییس  و با قیمت نزدیک به 60 دلار تهیه شده است که ما با یک‌دهم قیمت مشابه خارجی یعنی نزدیک به 5 دلار این ماسک را تولید کرده‌ایم.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان  سلامت سینا با اشاره به مشکلات ماسک‌های یکبار مصرف گفت: اصول مکانیزم  ماسک‌های یکبار مصرف بر کیپ کردن ویروس در پُشت ماسک است، یعنی الیاف این ماسک باید آنقدر در مقیاس نانو کیپ شوند که هیچ ویروسی از آن رد نشود که این باعث می‌شود که پُشت این ماسک تجمعی از ویروس‌های زنده وجود داشته باشد به اضافه اینکه تنفس‌پذیری این ماسک نیز سخت است؛ به همین خاطر مشاهده می‌کنیم کهدر اغلب ماسک‌هایی که 3 لایه و یکبار مصرف هستند، تنفس‌پذیری از اطراف ماسک و دور بینی میسر است.

وی افزود: اصول ماسک‌های ضد کرونا تولیدی این شرکت، بر عبور از یک لایه متراکم الیاف است که به هر کدام از الیاف این ویروس که برخورد کند، از بین می‌رود و هوا نیز به راحتی از آن عبور می‌کند؛ اگر ویروس از این ماسک عبور کند، ویروسی ضعیف‌شده، عقیم‌شده و از کار افتاده خواهد بود و این مکانیزم پارچه‌های بافت‌دار است.

زینعلی با اشاره به بازخورد مثبت این ماسک‌ها در بازار گفت: کشورهای زیادی از جمله فنلاند، انگلستان و ایتالیا درخواست خرید این ماسک را داشته‌‌اند و در آخرین مورد سفیر ایتالیا در تهران ضمن تماس با بنده درخواست خرید این ماسک را از ما داشته است.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان  سلامت سینا با بیان اینکه زمینه تخصصی این شرکت، ایمن‌سازی در برابر امواج الکترومغناطیسی و حوزه سلامت است، خاطرنشان کرد: تکنولوژی ساخت ماسک ضدکرونا را از قبل در اختیار داشتیم و با توسعه آن، در کمتر از 2 هفته این ماسک را ساختیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *