مقاله

اطلاع از زردی نوزاد

چگونه متوجه شوم که نوزادم مبتلا به زردی شده است؟

همه نوزادن زردی خفیف را تجربه می کنند ، چراکه هنوز کبد آنها تکامل کافی را پیدا نکرده است. زردی در نوزادان اگر مورد توجه قرار نگیرد موجب ضایعات جبران ناپذیر سلول مغزی و عقب ماندگی عقلانی می شود . در هفته های اول تولد بایستی دقیقا مراقب زردی در نوزاد بود 

شروع زردی بیشتر در سفیدی چشم کودک بروز می کند و در تنه گسترش پیدا می کند ، بمجرد مشاهده زردی بدون فوت وقت در هر زمان از شبانه روز مراجعه نماید . این مسئله اورژانس و فوریت دارد . هرچه زردی زودتر تشخیص داده شود درمان سبکتر و راحتتر است . در موارد خفیف شاید نیاز به بستری و قرار گرفتن در زیر نور مخصوص باشد و در موارد شدید تعویض خون حتما باید انجام گیرد . از بکار بردن پیشنهاد اطرافیان در مورد استفاده از شیرخشت و یا نور مهتابی و …و نظایر آن خودداری کنید . بکار بردن این روشها به قیمت سلامت نوزاد تمام می شود.

مراقبت از نوزاد از نظر جسمی

از جمله کارهای مهمی که برای مراقبت از نوزاد از نظر جسمی باید صورت گیرد نگهداری از بدن و جسم نوزادان مانند تعویض پوشک و شیر دهی است. البته تخلیه بینی کودک، تمیز کردن گوش و همچنین کوتاه نمودن ناخن های کودک، پودر زدن به تمامی قسمت های بدن کودک و ماساژ دادن کودک  نقش مهمی در مراقبت از نوزاد را ایفا می کند

چگونه می توان از یک نوزاد نگهداری کرد؟

زمانی که نوزادان تازه متولد شده برای اولین بار به آغوش مادر داده می شوند اغلب مادران نمی دانند چطور از نوزاد نگهداری کنند خصوصا برای مادرها و پدران جدید که همیشه برای مراقبت از نوزاد یک ترس در چهره آنها دیده می شود. کودکان گردنی بسیار ظریف دارند پس لازم بوده تا در هنگام بلند کردن کودک حتما یک دست زیر گردن نوزاد قرار گیرد. از آنجایی که نوزادان نمی توانند از خود مراقبتی داشته باشند لذا وظیفه والدین کودک بوده تا در همه حال از نظر فیزیکی مراقبت از نوزاد را انجام دهند. شخصی که نوزاد تازه متولد شده را جا به جا می کند باید دانسته که همیشه یک دست زیر باسن و دست دیگر زیر سر نوزاد باید قرار گیرد. همیشه در زمان حرکت دادن نوزاد بهتر است نوزاد درست در زیر سینه نگهدارنده جای داده شود.

 

ماساژ دادن نوعی مراقبت از نوزاد

به منظور تقویت دادن به استخوان ها و ماهیچه های نوزادان ماساژ انجام می گیرد. البته باید دانست که ماساژ دادن دقیقا قبل و بعد از غذای کودک نباشد زیرا ممکن است نوزاد غذای خورده شده را پس دهد. پس بنابراین در زمان معینی نوزاد در جای نرم و راحتی خوابیده شده به کمک روغن زیتون و یا روغن هایی که مناسب نوزادان باشد از نوک انگشتان پا ماساژ را شروع کنید و به آرامی به قسمت کمر نوزاد پیش بروید سپس بازوها و سینه ی کودک را مورد ماساژ قرار داده و در نهایت کمر کودک را به آرامی و لطافت ماساژ دهید در  انجام این حالت ها نوزادان حال خوشی داشته و می تواند ارتباط صمیمانه ای را با مادر برقرار نمایند.

چگونگی شیر دادن به نوزاد

طریقه شیر دادن به کودک
شیردهی به وسیله سینه مادر امری بسیار مهم است خصوصا در روزهای اول تولد که تنها تغذیه کودک از طریق شیر می باشد لذا نحوه ی شیردهی در مراقبت از نوزاد بسیار حائز اهمیت است. اگر چه شیر دهی مادر به نوزاد تا حد زیادی ساده به نظر می رسد اما تا اندازه ای هم پیچیده خواهد بود. لذا مشکلاتی که ممکن است مادران جدید با آن رو به رو شوند عبارتند از : عفونت های سینه، تقاضای زیاد از حد کودک برای شیر خوردن، شیر کم، لچ ضعیف، شقاق نوک سینه، تب پستان و…..مهمترین مساله در نحوه ی شیر دهی طرز بغل گرفتن نوزاد است که معمولا مادران به طرزی که راحت هستند این کار را انجام می دهند. برخی از نوزادان در حین مکیدن سینه سریعا به خواب فرو رفته و گرسنه می خوابند از اینرو به مادران این گونه نوزادان توصیه شده در حین شیردهی کف پای کودک را قلقلک داده تا نوزاد نتواند بخوابد.

 

انجام CPR  و آروغ گرفتن نوزاد
گرفتن آروغ یکی از کارهای مهم و ضروری در مراقبت از نوزادان طی چند ماه اول تولد می باشد. زمانی که یک نوزاد دل درد و قولنج نداشته باشد می تواند به راحتی شیر خورده و خوب بخوابد بنابراین لازم است تا پس از پایان هر شیردهی کودک به آرامی روی شانه مادر خوابیده شده و با دست پشت شانه و شکم نوزاد ماساژ داده شود تا نوزاد هوای اضافی که به همراه شیر و مکیدن سینه به داخل شکم فرو برده  پس دهد. حالت دیگر آروغ گیری نوزاد به این صورت بوده که نوزاد را روی پاهای خود خوابانده و سر و گردن و بالاتنه از پایین تنه بالاتر باشد سپس قسمت شانه و شکم به آرامی ماساژ داده شود. جالب است بدانید که اکثر نوزادان در زمان آروغ زدن ممکن است کمی استفراغ کرده و مازاد شیر را بیرون بریزند که اینگونه حالت جای هیچگونه نگرانی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *