مقاله

از شیر گرفتن نوزادان

از شیر گرفتن کودکان به چه معناست؟

آشنایی کودک با غذاهای جامد ، که از آن به عنوان از شیر گرفتن یا تغذیه مکمل نیز یاد می شود و از حدود 6 ماهگی کودک شروع می شود.،کودک شما باید همراه با شیر مادر یا شیر خشک ، با رژیم غذایی متنوعی آشنا شود.

از شیر گرفتن مرحله طبیعی رشد کودک شما است،دانستن اینکه چه موقع و چگونه معرفی غذاهای جامد را شروع کنید می تواند برای همه ی شما سوال باشد  باشد. ما در اینجا هستیم تا شما را در این مورد راهنمایی کنیم.

هنگامی که شیردهی شروع شد تا چه زمانی باید ادامه پیدا کند؟ سه ماه؟ شش ماه؟ یک سال؟ یا چندین سال؟

سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سایر نهادهای بهداشتی توصیه می كنند كه نوزادان در شش ماه اول زندگی خود كاملاً از شیر مادر تغذیه كنند و داشتن شیر مادر خود را در كنار سایر غذاها كه به عنوان غذاهای كمكی شناخته می شوند، حداقل تا دو سالگی ادامه دهند.

این به این دلیل است که شیر مادر فقط غذا نیست. اگر کودک شما نگران یا خسته باشد ، یک آرامش دهنده طبیعی است ، همچنین شامل اجزای تقویت کننده ایمنی است که هر زمان بیمار باشد به طرز چشمگیری افزایش می یابد.

عده ای میگویند سن طبیعی برای قطع شیردهی توسط انسان حتی بیش از دو سال است. با نگاهی به عواملی از جمله رشد دندان ، وزن بدن ، مقایسه با سایر پستانداران و شواهد تاریخی ، برخی نیز می گویند این ممکن است دو تا چهار سال باشد ، در حالی که دیگران معتقدند اجداد ما ممکن است تا شش یا هفت سالگی از شیر مادر تغذیه کرده باشند.

امروزه بیش از 60 درصد مادران در کشورهای پیشرفته قبل از شش ماهگی به نوزاد خود برخی از شیرخشک ها یا غذای کمکی می دهند ، حتی اگر این دستورالعمل ها را سازمان بهداشت جهانی( (WHO توصیه نمی کند.

زمان مناسب برای شروع از شیر گرفتن کودک

در این مرحله آنها به غذاهای جامد نیز احتیاج دارند – نه به عنوان جایگزین ، بلکه در کنار شیر مادر یا شیر خشک اولین نوزاد (به همین دلیل به آن “تغذیه تکمیلی” نیز می گویند). از شیر گرفتن به کودک شما می آموزد که چگونه غذای جامد را در اطراف دهان خود حرکت دهد ، غذاهای جامد را بجوید و ببلعد.

از شیر گرفتن روند متوقف کردن تغذیه کودک با شیر مادر است. تا زمانی که کودک شما در حدود 6 ماهگی است ، به بیش از شیر مادر یا شیر خشک برای تأمین نیازهای خود نیاز دارند. در حالت ایده آل ، اولین قدم برای از شیر گرفتن کودک ، معرفی غذاهای کمکی در کنار شیر مادر است. روند از شیر گرفتن ادامه می یابد تا جایی که شیر مادر با غذاها و نوشیدنی های دیگر کاملا جایگزین می شود.

زمانی که کودک آماده است غذاهای دیگر را شروع کند:

زودتر از حد معمول گرسنه به نظر می رسد.

می تواند بدون تکیه گاه بنشیند و بر عضلات گردن خود کنترل دارد.

غذا را در دهان خود نگه می دارد بدون اینکه آن را روی زبانش فشار دهید.

به غذا خوردن دیگران علاقه نشان می دهد.

وقتی می بیند غذا  برایش می اورید دهانش را باز می کند

می تواند با خم شدن به عقب یا چرخاندن سر به شما اطلاع دهد که او غذا نمی خواهد.

چگونه کودک خود را از شیر بگیرم؟

گاهی اوقات فقط کاهش تعداد دفعات شیردهی باعث می شود احساس بهتری داشته باشید ، شیردهی گاهی اوقات طاقت فرسا است سعی کنید هر زمان که ممکن است نشانه های کودک خود را دنبال کنید. اگر کودک شما زیر یک سال است (یا بعضی اوقات ، بزرگتر است) ، میتوانید یک بطری تغذیه را جایگزین شیردهی فراموش شده کنید. کودک بزرگتر ممکن است یک نوشیدنی از یک فنجان ، یک میان وعده مغذی یا فقط حواس پرتی را به شکل بازی ، اسباب بازی یا تغییر صحنه بپذیرد. به یاد داشته باشید ، اولین خوراک مکمل از یک بطری یا غذای جامد ، شروع از شیر گرفتن است. از شیر گرفتن نیازی نیست که همه باشد یا هیچ.

هنگامی که شما و کودک خود آماده شیر گرفتن هستید ، موارد کمی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا تجربه مثبت تری برای هر دوی شما باشد.

اگر از شیر گرفتن تدریجی برای شما و کودک شما آسان تر است انجام شود – طی چندین هفته ، ماه یا حتی بیشتر. از شیر گرفتن ناگهانی فقط باید در شرایط شدید در نظر گرفته شود.

وقتی خوراک خوب پیش می رود ، خوراک دیگری را جایگزین کنید و غیره.

این روش را ادامه دهید و هر بار یک خبر را جایگزین کنید. سرعت در کار شما و کودکتان خوب است ، اما به طور کلی ، هر چه کندتر باشد ، بهتر است.

ممکن است لازم باشد شخص دیگری مانند پدر کودک خوراکی را برای پذیرفتن به کودک ارائه دهد. می توانید بعد از حدود 6 ماهگی با مایع در یک بطری یا فنجان یا یک غذای کمکی شروع کنید.

نشانه های کودک خود را دنبال کنید. وقتی به اندازه کافی سیر شد به شما خواهد گفت.

نشانه هایی که به کودک خود می دهید را تماشا کنید. اگر روی همان صندلی که معمولاً هنگام شیردادن از آن استفاده می کنید بنشینید ، احتمالاً می خواهد شیر دهید.

از شیر گرفتن کودک زیر یکسال

ابتدا سعی کنید کمترین تغذیه مورد علاقه وی را جایگزین کنید. اگر کودک بطری را از شما قبول نمی کند ، (او می داند پستان در اینجا بهتر است) ببینید آیا یک فرد حامی می تواند موفق شود. همچنین ممکن است مفید باشد که شما در اتاق / خانه نباشید.

 بین هر بار که یک جلسه شیردهی را با بطری جایگزین می کنید ، بگذارید کودک چند روز فرصت داشته باشد. برای راحتی خود کمی شیر از پستان خود به او بدهید. مقدار کامل شیر را ندهید ؛ فقط کافی است فشار دادن سینه را کم کنید. بدن شما با گذشت زمان و به آهستگی سیگنال تولید شیر کمتری را دریافت می کند.

از شیر گرفتن کودک بزرگتر

به نقل قول از دکتر ویلیام سیرز ، “هیچ سال مشخصی وجود ندارد که شما باید کودک خود را شیر دهید.” اگر شما و فرزندتان از شیردهی لذت می برید ، دلیلی ندارد که این کار را قطع کنید. هر دوی شما تا زمانی که دوست دارید از شیردهی بهره مند خواهید شد. بسیاری از مادران انتخاب می کنند که به طور طبیعی از شیر بگیرند و به کودک اجازه می دهند نیاز خود را به تدریج و در زمان خودش از بین ببرد.

 

مراحل از شیر گرفتن:

از شیر گرفتن می تواند طبیعی (با هدایت کودک) یا برنامه ریزی شده (با هدایت مادر) باشد.

از شیر گرفتن طبیعی یا “از شیر گرفتن کودک” زمانی اتفاق می افتد که کودک شما شروع به پذیرش غذاهای جامد کند در حالی که شما هنوز به تقاضای خود شیر می دهید. با این نوع از شیر گرفتن نشانه های کودک خود را مشاهده می کنید و با سرعت او رااز شیر می گیرید. نوزادانی که به طور طبیعی از شیر گرفته می شوند ، معمولاً در سنین بین 2 تا 4 سالگی شیردهی را کاملا قطع می کنند.

از شیر گرفتن برنامه ریزی شده یا “از شیر مادر” زمانی اتفاق می افتد که مادران تصمیم بگیرند از شیر گرفتن کودک خود را شروع کنند.

منظور از “از شیر گرفتن جزئی” جایگزینی یک یا چند غذا با یک بطری و شیردهی در زمان های دیگر است. اگر می خواهید به محل کار خود برگردید ، اما هنوز می خواهید به او شیر دهید ، این می تواند خوب کار کند. تغذیه صبح زود ، عصر و شب می تواند ادامه یابد حتی اگر در طول روز از کودک خود جدا شده باشید.

چند نکته ی مهم که باید به آنها توجه شود:

پرستار بهداشت انگلستان توضیح می دهد: “پس از شش ماه ، کودک شما نیاز به مقادیر بیشتری از مواد مغذی خاص مانند آهن ، روی و ویتامین های B و D دارد که نمی تواند به تنهایی از شیر مادر یا ذخایر خود دریافت کند.”

غذای جامد فقط برای شروع از شیر گرفتن کودک شما است و آن را به تدریج جایگزین کنید. شیر مادر منبع اصلی مواد مغذی او برای ماههای آینده باقی خواهد ماند.

یک کودک هفت ماهه معمولی هنوز 93٪ کالری خود را از شیر دریافت می کند. حتی در 11 تا 16 ماهگی ، شیر هنوز هم می تواند نیمی از کالری دریافتی روزانه او را تأمین کند

مادران بعضی اوقات فکر می کنند شیر مادر مهم نیست چون کودک آنها شروع به خوردن مواد جامد می کند ، اما در واقع شیر بهتری برای او وجود ندارد ، هرچند پیر باشد

هنگام از شیر گرفتن کودک خود تحت فشار کاری که دوستان انجام می دهند یا گفته های اعضای خانواده ،حتی غریبه ها قرار نگیرید. آنچه مهم است این است که چه چیزی برای شما و کودک شما مناسب است، در واقع کل روند از شیر گرفتن می تواند تا زمانی که مادر و کودک بخواهند طول بکشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *