دانستنی ها و مقاله های پزشکی

درجه زردی نوزاد چقدر خطرناک است؟

درجه زردی نوزاد،دستگاه بهبود زردی نوزاد،فروش و اجاره

درجه زردی نوزاد با میزان بیلی روبین در خون تعیین می شود. در روزهای پس از تولد اگر درجه ی زردی نوزاد بین 13 تا 17 باشد بسیار خطرناک است، همچنین بیشترین شدت درجه زردی 25 است که پزشک با توجه به شرایط فیزیکی نوزاد، سن نوزاد و نتیجه ی آزمایش خون روش درمان را تشخیص می دهد. پس از تشخیص پزشک بهترین راه برای کاهش زردی نوزاد استفاده از دستگاه زردی یا فتوتراپی است.

درجه زردی نوزاد چیست؟

زردی نوزاد یک بیماری شایع در بین نوزادان است؛ که در واقع به معنای تغییر رنگ پوست و چشم نوزاد تازه متولد شده به رنگ زرد  است. این بیماری بیشتر در نوزادانی  که قبل از 38 هفته بارداری متولد می شوند(نوزادان نارس) اتفاق می افتد. علت این بیماری این است که خون کودک حاوی بیش از حد بیلی روبین (bil-ih-ROO-bin) یا همان رنگدانه های خون است. معمولا در روزهای پس از تولد میزان بیلی روبین به اوج خود می رسد، که اگر این میزان بین  7 تا 8 درجه باشد غیرعادی است و اگر به 13 تا 14 یا 15 تا 17 برسد خطرناک بوده و باید به پزشک مراجعه کنید.

درجه زردی نوزاد

چه زمانی باید نگران زردی نوزادان خود باشید؟

زردی پس از تولد برای همه ی نوزادان طبیعی است. هنگامی که نوزاد پس از  تولد شروع به تنفس می کند ، سلول های قرمز اضافی که داشته است از بین رفته و این میزان بالایی از بیلی روبین را در همه نوزادان پس از تولد ایجاد می کند؛ بسیاری از کبد نوزادان نمیتواند از شر آن خلاص شود و باعث می شود نوزاد سطح بالایی از بیلی روبین را داشته باشد.میزان خطرناک بودن زردی نوزاد به سن،وزن، نارس یا به موقع دنیا آن نوزاد بستگی دارد، اگر میزان زردی نوزاد بیش از 15 درجه باشد، خطرناک است و باید به آن توجه شود.

اگر زردی نوزاد درمان نشود چه خطری دارد؟

وقتی زردی به مدت طولانی درمان نشود ، می تواند باعث ایجاد  آسیب مغزی شود که می تواند ناشی از زیادی بودن بیلی روبین در خون کودک باشد. این می تواند باعث بی حالی نوزاد و شیر نخوردن آن شود و به تدریج دچار انقباضات عضلات، اختلال در درک، تکلم و شنوایی می‌گردد.نوزاداني كه بيلي‌روبين بالايي دارند، بايد زيرنظر متخصص قرار بگيرند. بالاترین شدت زردی ۲۵ است البته احتمال اينكه زردي نوزاد بالاي عدد 20 شود بسيار كم است.

درمان زردی نوزاد با استفاده از دستگاه های فتوتراپی شرکت تپکو

زمانی که زردی نوزاد به بیشترین حد خود میرسد به توصیه پزشک لازم است از دستگاه زردی استفاده کنید. شما میتوانید برای راحتی خود و فرزندتان از دستگاه فتوتراپی یا زردی در خانه استفاده کنید. شرکت تابان پرتو کوش با ارائه دستگاه های فتوتراپی خانگی به شما کمک میکند تا به راحتی زردی نوزاد خود را در خانه درمان کنید.

شما می توانید در صورت داشتن هرگونه سوال در زمینه اجازه و طرز استفاده دستگاه فتوتراپی، با ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *